Zmiany w 2023 roku – na co kierowcy powinni zwrócić uwagę?

Zmiany w 2023 roku – na co kierowcy powinni zwrócić uwagę?

Sosnowiec

Nowy rok i nowe przepisy drogowe. Rok 2023 przyniesie duże zmiany w punktach karnych oraz zaostrzy istniejące już przepisy. Od 1 stycznia 2023 roku będą obowiązywać nowe zasady dotyczące przepisów Kodeksu drogowego oraz corocznego przeglądu technicznego. Zmiany przepisów będą obowiązywać przegląd techniczny. Kierowcy powinni mieć się na baczności! Poniższy tekst zaweira konkretny spis zmian, które każdy kierujący pojazdem powinien znać w 2023 roku. Jakie mandaty i punkty karne są przewidywane już od stycznia?

Jakie zmiany zajdą w roku 2023?

Od 21 sierpnia 2023 każdy pojazd dostawczy będzie musiał być wyposażony w tachograf drugiej generacji. Nastąpi aktualizacja tachografów, które są bardziej inteligentne niż poprzednie sprzęty, kontrolujące czas pracy kierowców tirów i jego przerwy. Przewoźnicy będą musieli prędko wymienić stare wersje tachografu na dużo nowsze. Prawdopodobnie od lipca nastąpi zmiana w Ustawie Prawa o ruchu drogowym – będzie znacznie bardziej dopasowana do przepisów w Unii Europejskiej niż obecnie. Jeśli tachograf automatycznie nie zarejestruje przekroczenia granic – kierowca musi zrobić to ręcznie. Według przepisów europejskich nie trzeba będzie wymieniać tachografów, jeśli będą one używane na terenie kraju. Najlepiej, by przedsiębiorcy, posiadający własne firmy międzynarodowe wstrzymali się z zakupem nowego tachografu, ponieważ do dwóch lat będą zmuszeni zakupić kolejne, jeśli zdecydują się na kupno ich jeszcze w tym roku.

Będą nowe punkty karne?

Od 17 września 2022 roku weszły w życie nowe kary za nieprzestrzeganie Kodeksu Drogowego – za przewinienia, niegdyś „karane” dziesięcioma punktami, kierowcy zdobędą dziś piętnaście punktów. Nie ma już szans na ich redukcję w szkołach jazdy. Wprowadziło to niemałe zamieszanie. W życie wejdzie także recydywa – to znaczy, że będzie można otrzymać podwójny mandat za popełnienie tego samego błędu w okresie dwóch lat. Im szybciej opłaci się mandat za zasadę recydywy tym lepiej, ponieważ mandat ustawowo będzie liczyć się dwa lata od dnia uiszczenia opłaty.

Zmiany w punktach karnych

Jeżeli mowa o punktach karnych to już od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe punkty, a wraz z nimi mandaty. Za najmniejszy próg przekroczenia, czyli od 31 do 40 kilometrów na godzinę wejdzie 9 punktów karnych i 800 złotych – wcześniej za to samo wykroczenie można było dostać 6 punktów karnych. Największy mandat przypadnie temu kierowcy, który przekroczy prędkość 71 i więcej kilometrów na godzinę (aż 15 punktów i 2500 złotych, przy czym wcześniej za przekroczenie tej samej prędkości mandat wynosił 10 punktów). Co ciekawe, nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło wstępny projekt tej ustawy – będziemy informować o niej w najbliższym czasie!

Jak można przypuszczać – w 2023 roku kierowców czekają niemałe zmiany. Odpowiednie przygotowanie się poprzez zaczerpnięcie rzetelnych informacji pozwoli na uniknięcie wielu przykrych konsekwencji prawnych i… finansowych!

A Wy, jakich zmian w 2023 roku obawiacie się najbardziej?

Udostępnij post